Segregacja - utrzymanie czystości

Rok 2019 rozpoczął się od zmian w zakresie segregacji, serwis EcoTreelux w standardzie i w ramach utrzymania czystości w biurze segreguje odpady u źródła ich powstania. W ciągu roku każdy Polak produkuje około 300 kilogramów odpadów komunalnych, a rocznie to 12 tys. ton śmieci. Niestety tendencja jest wzrostowa. Ile z tego poddajemy recyklingowi? Około 30% – dane wg obliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. Poniżej przedstawiamy informację o prawidłowej segregacji odpadów.

Papier segregujemy na makulaturę

Wrzucamy: kartony, tekturę, gazety, ulotki, zeszyty, książki, torby papierowe. 

Nie wrzucamy: papieru lakierowanego, papieru pokrytego folią, papieru zabrudzonego, pieluch, chusteczek higienicznych, ręczników papierowych, papieru do pieczenia, naczyń jednorazowych.

Szkło białe i kolorowe.

Wrzucamy: słoiki po żywności, butelki po napojach, butelki po alkoholu, oleju, szklane opakowania po kosmetykach.

Nie wrzucamy: szkła płaskiego, jak np. szyby okienne, lustra, szklanki, kieliszki, szkło kryształowe, naczynia żaroodporne, ceramika, żarówki, świetlówki, szklane opakowania farmaceutyczne i chemiczne.

Bioodpady i organiczne. 

Wrzucamy: odpadki warzywne, odpadki owocowe, gałęzie, liście, trociny, nieimpregnowane drewno, resztki jedzenia.

Nie wrzucamy: kości, oleju, odchodów zwierząt, popiołu, płyt pilśniowych, płyt wiórowych, ziemi, kamieni, serów itp.

Metale i tworzywa sztuczne

Wrzucamy: plastikowe butelki, kartony po napojach, kartony po mleku, opakowania po kosmetykach, opakowania po chemii, folie i torebki z tworzyw sztucznych, folię aluminiową, zakrętki od słoików, kapsle, opakowania stalowe i aluminiowe (puszki, pudełka, folie itp.).

Nie wrzucamy: opakowań po medykamentach, opakowań i butelek po olejach spożywczych, puszek i pojemników po farbach i lakierach, zabawek, sprzętu AGD.

Zmieszane.

Wrzucamy: chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, pieluchy jednorazowe, papier zabrudzony i mokry, zwiędłe kwiaty cięte i doniczkowe, paragony fiskalne, zbitą porcelanę, szklanki, kieliszki, lustra, tworzywa piankowe, sznurek, tkaniny różnego rodzaju, piasek i trociny z kuwet zwierząt.

Nie wrzucamy: leków i strzykawek, elektroniki, sprzętu AGD, żarówek, baterii i drobnego AGD, odpadów zielonych, odpadów budowlanych, odpadów niebezpiecznych, popiołu z domowych palenisk.